SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Segelklubben Måsungen

Hej och välkommen till SK Måsungen!

SKM är en segelklubb med anor från 1930-talet och är känd för sina välarrangerade seglarläger med kunniga och entusiastiska ledare. Klubben bedriver sin verksamhet vid det vackert belägna klubbhuset på Duvnäs Udde i Saltsjö-Duvnäs. Där finns perfekta förhållanden för seglarläger med hela Duvnäsviken att segla på.

 

Klubben arrangerar ett flertal seglarläger under sommaren. Eleverna får lära sig seglingsteori, sjövett, båtvård och att hantera en segeljolle. Redan vid 6 års ålder kan man börja hos Sjöpiggarna, där de minsta barnen får lära sig grunderna om sjöliv, båtar och natur. Läs mer under fliken "Läger".

 

Under de senaste åren har klubben även byggt upp en tävlings- och kappseglingsverksamhet för vuxna och äldre ungdomar. Läs mer om detta under flikarna "Träning" och "Tävling".

BLI INSTRUKTÖR HOS OSS 2025
2025-02-10 17:12
Vill du ha ett riktigt roligt sommarjobb? Äntligen är ansökan till att bli instruktör hos oss sommaren 2025 öppen!
Om du är intresserad av att jobba hos oss, mejla ditt CV och personliga brev till info@skm.nu senast 5e mars (obs i år kan man ansöka om man är född senast 2009).
Vi hoppas att vi ses i sommar ??
ANMÄLAN TILL LÄGER - SPORTADMIN
2025-02-01 15:37

Hej!

Vår systemleverantör SportAdmin har haft driftstörningar de senaste veckorna och det är därför vi inte har återkopplat kring anmälningarna till sommarlägret. Vi kommer att arbeta oss igenom de som har kommit in så fort vi kan och återkopplar om plats mejl.

Vill ni anmäla er till sommarens läger så kan ni istället mejla info@skm.nu så hjälper vi er där. Formuläret på hemsidan fungerar inte. 

Tack för tålamodet!

Styrelsen SK Måsungen

Träningsverksamhet säsongen 2025
2024-12-10 10:38

Hej alla seglare!

I detta kalla väder kan det vara kul att se fram emot vårens segling - därför vill vi nu presentera datum och upplägg för 2025 års träningsverksamhet, både för barn och vuxna😃.

Vuxna: Tisdagar och Torsdagar, 17:30-20:00, v.17-24 + 34-41.
Barn och ungdomar: Onsdagar, 17:30-20:00, v.17-24 + 34-41.

Söndagsträning - alla kan träna extra på söndagar kl 12:30.

De vuxna kommer att segla i två grupper, där tisdagar är mer riktade mot de som inte har seglat lika mycket förut och torsdagar är riktade mot de som vill utvecklas vidare och kappsegla. Barnen kommer att segla i en grupp, men träningen kommer vara till stor del individuellt anpassad.

Läs mer och anmäl er från och med den 15 februari här på hemsidan!

Lägerdatum sommaren 2025!
2024-11-16 11:14

Hej alla seglare!

 

Nu har datumen kommit för nästa sommars seglarläger på SK Måsungen. 

 

Läger 1:  12-13 + 16-18 juni

Seglarläger och Sjöpigge

Läger 2:   23 juni - 27 juni

Seglarläger och Sjöpigge

Läger 3:  30  juni - 4 juli

Seglarläger och Sjöpigge

Ungdomsläger 1 (Läger 4):  7-11 juli

OBS! Endast ungdomsläger

Ungdomsläger 2 (Läger 5):  28 juli - 1 aug

OBS! Endast ungdomsläger

Läger 6:    4 - 8 augusti

Seglarläger och Sjöpigge

Läger 7:   11 - 15 augusti

 

Anmälan öppnar den 15 januari kl 15:00 så börja planera redan nu vilket läger era barn vill gå.

 

Läs mer om våra läger och grupper under fliken "Läger". 

Ta förarintyg i höst!
2024-10-28 20:39

Passa på att ta förarintyg under hösten och kom redo till nästa sommarsäsong - som medlem i SKM får du rabatt på alla kurser hos Svensk Båtutbildning. Gör så här:



I samarbete med Svensk Båtutbildning erbjuder vi våra medlemmar 20% rabatt på deras distanskurser för Förarintyg och Kustskepparintyg. 
- Du bokar kursen på www.batutbildning.se.
- Maila dina personuppgifter till info@batutbildning.se och ange att du vill ta del av rabatten.
- Svensk Båtutbildning skickar information, inloggningsuppgifter samt litteratur och material.
- Du bokar examination, skriver provet och får ditt intyg.
 
Är du osäker på om du är medlem eller inte?
Medlem blir man i klubben när man går på något av våra läger eller deltar i vår träningsverksamhet. Det går även att bli medlem genom att anmäla sig på vår hemsida. Som medlem i klubben får man bl.a. tillgång till våra söndagsseglingar, Jolleklubben.
 
Bokar kurser gör ni på Svensk Båtutbildnings hemsida:
 
Kika in vår Facebook!
SAMARBETSPARTNERS
Saltsjö-Duvnäs Väderprognos